Przejdź do treści

Zachodniopomorskie – Policja – KU PRZESTRODZE: KOBIETA UKARANA ZA FAŁSZYWY ALARM

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Stosunkowo często na numer alarmowy 997 dzwonią osoby, które blokują linię. Nie zdają sobie sprawy, że w tym czasie ktoś inny może naprawdę potrzebować pomocy policjantów.

Takie zachowanie wiąże się jednak z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie zdarza się, że osoby dzwoniące na numer alarmowy, zwracają się do policjantów ze sprawami, które tak naprawdę nie wymagają ich interwencji. Głuche telefony, żarty, chęć „wygadania się” – takie połączenia bardzo często niepotrzebnie blokują linię alarmową. Przed wykonaniem połączenia warto zastanowić się czy sprawa z jaką dzwonimy wymaga udziału stróżów prawa.

O tym, że bezpodstawne wezwanie Policji skutkuje konsekwencjami prawnymi przekonała się mieszkanka gminy Kamień Pomorski. Kobieta dla żartu poinformowała, że pod jej dom ma zostać podłożona bomba. Patrol obecny na miejscu nie potwierdził zgłoszenia. W związku z bezpodstawnym wezwaniem patrolu kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł.

„Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych” (art. 66 § 1 Kodeksu wykroczeń).

sierż. Aleksandra Berenda