Przejdź do treści

POLICJA – NIE WCHODŹMY NA ZAMARZNIĘTE JEZIORA I STAWY

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Wydarzenia z ostatniego weekendu, kiedy grupa nastolatków weszła na zamarznięty staw w Stargardzie, a dwóch z nich wpadło do wody, pokazują jak ważne są apele Policji i innych służb odnośnie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

Błyskawiczna reakcja świadków, pomoc strażaków i policjantów a także zachowanie „zimnej krwi” przez dwóch chłopców, którzy znajdując się w wodzie złapali się pobliskiej gałęzi, pozwoliło uniknąć tragedii. Jednak nie wolnom igrać z losem.

Policjanci podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą za każdym razem przypominają o tym aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Nawet jeżeli przez kilka dni utrzymują się siarczyste mrozy a warstwa lodu wydaje się gruba, na tafli mogą zdarzyć się cieńsze miejsca, które nie wytrzymają ciężaru zarówno osoby dorosłej jak i dziecka.

Zjawisko hipotermii czyli gwałtownego obniżania temperatury ciała na skutek zimna, prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji włącznie ze śmiercią. Policjanci apelują do rodziców aby uczuliły swoje pociechy na niebezpieczeństwo, które czyha na zamarzniętych jeziorach czy stawach.

Pamiętajmy, aby okres zimowego wypoczynku był radosnym i bezpiecznym czasem. Nie ustawajmy w ostrzeganiu najmłodszych przed zagrożeniami jakie niesie ze sobą zimowa aura.

Konrad Szelest

Zespół Prasowy KWP w Szczecinie